יוני 13, 2024
סדציה בטיפולי שיניים – לעבור את טיפולי השיניים ברוגע ובקלות

סדציה בטיפולי שיניים היא הרדמה אשר מאפשרת לעבור את טיפולי השיניים בצורה נוחה ויעילה, והיא התפתחה משמעותית במהלך השנים, ומציעה למטופלים נוחות ורגיעה במהלך הליכים שעלולים לעורר חרדה או פחד. 

סוגי הרגעה

  • גז צחוק: תחמוצת החנקן הניתנת דרך מסכה המונחת על האף היא אחת מצורות ההרגעה הנפוצות ביותר ברפואת השיניים. שימוש בתחמוצת החנקן, או בשם המוכר יותר – גז צחוק, משרה רוגע על המטופל ומאפשר לו להיות מודע להליך ומעורב בו, רק ללא החששות אשר יכולים לפגוע ביעילות ההליך הרפואי, ולכן לרוב משתמשים בשיטה זו בטיפולי שיניים לילדים.
  • הרגעה דרך הפה: תרופות הרגעה דרך הפה כגון בנזודיאזפינים נבלעות לפני התור לרופא השיניים כדי לגרום להשפעה מרגיעה. אמנם שיטה זו יעילה לחרדה קלה עד בינונית, אך היא דורשת שיקולי מינון זהירים ועשויה לקחת זמן רב יותר עד להשפעה ולכן בשיטה הזו יש לעשות שימוש מראש ולעיתים להמתין לזמן השפעה ממושך לפני הכניסה.
  • הרגעה תוך ורידית (IV): ניתנת ישירות לזרם הדם ומספקת רמה עמוקה יותר של הרפיה בהשוואה להרגעה דרך הפה. היא מאפשרת בקרת מינון מדויקת ומועילה במיוחד להליכי שיניים מורכבים או ארוכים אך מצריכה מעקב קבוע לאורך הטיפול.
  • הרדמה כללית: שמורה לניתוחים נרחבים או למקרים בהם המטופל זקוק לביצוע ההליך כאשר הוא לא מודע אליו כלל. הרדמה כללית ניתנת על ידי רופא מרדים במסגרת רפואית מבוקרת ולמרות שההרדמה הכללית מבטיחה שהמטופל לא ירגיש כאב או אי נוחות במהלך ההליך, הרדמה כזו כוללת סיכונים גבוהים יותר ודורשת ניטור קפדני ולא כדאי למהר לבחור באופציה הזו ללא ייעוץ רפואי קפדני.

היתרונות של סדציה בטיפולי שיניים

טכניקות סדציה בטיפולי שיניים מקלות על פוביות וחרדות דנטליות אשר רבים סובלים מהן, ומאפשרות למטופלים לעבור טיפולים הכרחיים ללא חרדה או פחד אשר יכול גם לפגוע ביעילות הטיפול. על ידי ההרפיה הנוצרת כתוצאה מטיפול ההרגעה חווית המטופל הכוללת הינה טובה יותר, מה שמוביל לשביעות רצון גבוהה של המטופל ותאימות לטיפולי שיניים מורכבים שרבים חוששים מהם.

מטופלים אשר נמצאים תחת הרגעה משתפים פעולה עם הצורך בביצוע הטיפול בצורה טובה יותר, ומאפשרים השלמה של טיפולים מורכבים ושוטפים בצורה הרבה יותר טובה, ללא כאב ועם נינוחות לאורך כל הטיפול.

שיקולים ואמצעי בטיחות

לפני מתן סדציה בטיפולי שיניים, יש לקבל היסטוריה רפואית ודנטלית מעמיקה כדי להעריך את התאמת המטופל ולזהות התוויות נגד. יש לבצע את טיפול ההרגעה רק על ידי רופאי שיניים או רופאים מרדימים מיומנים ומוסמכים עם ציוד מתאים ופרוטוקולי חירום ובמקרים של סדציה גבוהה חשוב להקפיד על ניטור רציף של הסימנים החיוניים של המטופל, כולל דופק, לחץ דם וריווי חמצן לאורך כל ההליך כדי להבטיח את בטיחות המטופל.

למידע נוסף , לחצו כאן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *