יולי 22, 2024

בדומה להתמכרות לסמים, גם התמכרות לאלכוהול משפיעה על שלל תחומים דרמטיים בחייו של האדם המכור. כמו סוגי הסמים השונים, גם אלכוהול משפיע על מערכת העצבים, על קליפת המוח, על המצב הרגשי לטווח קצר ולטווח ארוך ועל תפקודים גופניים נוספים. האלכוהול, בצריכה גבוהה, הוא סמם מסוכן שעלול להוביל לחוסר תפקוד ואף למוות.

כך תדעי אם את מכורה לאלכוהול וזקוקה לגמילה מסמים ואלכוהול:

  • את לא מצליחה להפסיק לשתות, גם כשלשתייה מחיר גבוהה על חייך המשפחתיים, על הקריירה או על מצבך הרגשי.
  • כשכמות האלכוהול ששתית פעם כבר לא משפיעה עלייך וכשאת מרגישה שכדי להרגיש את ההרגשה שאת מחפשת את צריכה להגדיל ולהגדיל את כמות השתייה.
  • כשאת לא שותה את מרגישה תחושות פיזיות כמו הזעת יתר, רעידות או הזיות.
  • כשאת לא מצליחה להפסיק לחשוב על אלכוהול ועל מתי שתי את הכוס הבאה שלך. מכורים לאלכוהול עוסקים בחלק רב מהיום שלהם בחומר אליו הם מכורים.

יש לציין כי גם אם אינך חווה את התסמינים למעלה אך צורכת כמויות גדולות של אלכוהול, לאורך זמן, או בכמות גדולה בבת אחת, יש סיכוי שאת חווה התמכרות מינורית, שאם לא תטופל עלולה להפוך להתמכרות קשה של ממש.

אם את מזהה את עצמך באחד או יותר מהתיאורים הבאים, גמילה מסמים ואלכוהול יכולה להיות הדבר הנכון עבורך. ברור שזה לא קל. כרגע את לכודה במצב בלתי אפשרי, שגורם לך לאבד חתיכות חשובות וגדולות מחייך. את מאבדת אחיזה בעצמך ומתוך המקום הזה קשה למצוא את הכוחות לבקש עזרה, או להאמין שמשהו יכול להשתנות. דעי, שזה אפשרי.

מומחים מהעולם הרפואי והטיפולי תמימי דעים לגבי התפיסה שגמילה מסמים ואלכוהול, על אף העובדה שהיא תהליך קשה ולעתים הפכפך, יכולה להיות אפקטיבית ולשנות דרמטית את חייך. לעזור לך להיחלץ מהבור ומהמעגל ההרסני של ההתמכרות.

למה מדברים על גמילה מסמים ואלכוהול יחד?

לכל התמכרות סוגי טיפול אחרים שמתאימים לה. הדמיון בין התמכרות לסמים והתמכרות לאלכוהול קשורה לאופי ההתמכרות, לאופן בו היא מתרחשת, לתלות הספציפית ולהשפעות הפיזיות והנפשיות הדומות של שתי ההתמכרויות, שפוגעות במערכת העצבים, בקליפת המוח, ובמערכת הוויסות הרגשית.

מה הופך גמילה מסמים ואלכוהול לאפקטיבית?

אפקטיביות הטיפול תלויה ראשית בגמילה פיזית שאורכת בין חמישה ימים לחודש. לאחר מכן, מתחיל התהליך המורכב של גמילה פסיכולוגית שמורכב מעבודה פרטנית עם מטפל, עבודה בקבוצת תמיכה ותרופות וטיפולים משלימים נוספים.

למידע נוסף https://www.goldcenter.org.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *