פברואר 29, 2024

בלפריטיס היא סוג של דלקת בבלוטות החלב בגבול העפעפיים. זוהי תופעה נפוצה יחסית ששכיחה יותר בגילאים מבוגרים.

הטיפול המקובל והמונע לדלקת הוא ניקוי העין בעזרת מגבונים מיוחדים שניתן רכוש בבית המרקחת ללא מרשם רופא. הקפדה על שימוש במגבונים יכולה להקל על תופעות הדלקת ואף למנוע אותן. המגבונים עוזרים לנקות את ההפרשות שיוצרת הדלקת ואת אי הנוחות שנגרמת במפגש שלהן עם העין. מחקרים קליניים שונים מראים כי זוהי פעולה אפקטיבית שמשפרת את מצב הדלקת ומקלה על תסמיניה.

שיטה נוספת לטיפול בדלקת היא הנחת קומפרסים חמים על אזור הדלת. חמימות הקופרסים ממיסה את הנוזלים שסותמים את בלוטות החלב של העין ומאפשרת להם להתנקז בקלות.

במקרים אחרים שימוש בטיפות תחליפי דמעות יוכלו גם כן לשפר את המצב. תחליפי הדמעות מסייעים לשמירה על בריאות העין במצב של דלקת בלפריטיס. זהו טיפול מאד מקובל ומאד נפוץ אך לא הוכחה עד היום יעילותו באופן חד משמעי.

ומה עם מקרים חמורים יותר של בלפריטיס?

גם תרופות וטיפות יכולות להיות אפקטיביות במצב של דלקת חמורה בגבול העפעף ובייחוד משחות המשלבות אנטיביוטיקה וסטרואידים. יש לציין כי בלפריטיס היא לא מחלה זיהומית ועל כן היא אינה מדבקת עם זאת במצב הדלקתי הזה ישנה צמיחה מוגברת של חיידקים ועל כן נעשה במהלכה שימוש גם באנטיביוטיקה.

במקרים קשים במיוחד של דלקת בלפריטיס ניתן לעיתים טיפול אינטנסיבי של אנטיביוטיקה בכדורים, פעם בכמה חודשים למשך שישה שבועות.

טיפול נוסף בדלקת כרונית הוא טיפול ב-IPL בו מקרינים הבזקי אור עוצמתיים באזור בלוטות החלב בגבול העפעף התחתון. מחקרים הראו כי הטיפול הזה משפר את איכותו של השומן שמופרש מבלוטות החלב ומפחית את הנטייה לדלקת כרונית באנשים עם בלפריטיס. כמו כן, בדרך כלל יופחתו תסמיני הדלקת למשך חודשים רבים.

אפשרות נוספת לטיפול היא ניקוי של שפת העפעף שמעניק לחולים הקלה בתסמיני הבלפריטיס במשך מספר חודשים. במקרים בהם בלוטות העפעף חסומות במיוחד והדלקת חזקה במיוחד הרופא יכול לקרצף את שפת העפעף במברשת ייחודית ולסחוט את תוכן העפעף בפינצטה ייחודית. מדובר בניקוי עמוק שיכול לשפר עד מאד את המצב. לא מדובר בהליך כואב כלל וכלל והוא מהיר מאד. אנשים שסובלים מדלקות כרוניות מקבלים בדרך כלל המלצה מהרופא לבצע את הניקוי אחת למספר חודשים.

באילו מקרים יש צורך בניתוח כדי לטפל בבלפריטיס?

ברוב המקרים בלפריטיס היא אינה תופעה שדורשת התערבות ניתוחית. עם זאת, ישנם מקרים בהם התערבות כירורגית תהיה נחוצה כאשר ישנם סיבוכים כמו אבצס בעפעף. במקרים מסוימים הרופא המטפל יול לבצע ניקוי באמצעות לחץ מכני על הבלוטות הסתומות.

למידע נוסף רופאעיניים.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *