נובמבר 29, 2023
סירוס ועיקור ארנבים

כשאנשים מאמצים ארנב או ארנבת, פעמים רבות הם מתלבטים בסוגייה אם לבצע סירוס ועיקור ארנבים. מאמר זה נועד לתת למי שמתלבט בסוגיה כמה פרטי מידע חשובים שעשויים לעזור בקבלת החלטה בנושא עיקור/סירוס ארנבים. חשוב לזכור שבסופו של דבר המטרה היא שמירה על בריאותו של הארנב ועל שמחת החיים שלו.

מה זה עיקור/סירוס ארנבים?

עיקור זה הליך כירורגי בו השחלות והרחם של ארנבות נקבות מוצאים מגופן.

סירוס זה הליך כירורגי בו האשכים בארנבים זכרים מוסרים.

האם עיקור/סירוס ארנבים זה דבר מומלץ? אם כן, מדוע?

עיקור/סירוס ארנבים הם הליכים רפואיים מומלצים מכמה טעמים:

  • מניעת המלטות לא רצויות והריונות.
  • עיקור/סירוס ארנבים מצמצם את הסיכון למחלות במערכת הרבייה והמין של הארנבת והארנב. בקרב ארנבים ובעיקר אצל ארנבות, יש שכיחות גבוהה של מחלות במערכת המין והרבייה, מחלות שחלקן עלולות לגרום למוות. עיקור/סירוס ארנבים יכול למנוע אותן.

מחלות שניתן למנוע ביזרת סירוס/עיקור ארנבים וארנבות

נקבות:

מחלות שמופיעות בשחלות – ארנבות שלא עברו עיקור סובלות לעתים קרובות מציסטות ומסרטן בשחלות.

סרטן הרחם – בחלק מזני הארנבות יש סיכון גבוה להופעת סרטן הרחם. מדובר באחוזים גבוהים במיוחד הנעים בין חמישים לשמונים אחוזים.

היפרפלזיה של הרחם ופוליפים של הרחם– ההזדקנות אצל ארנבות, כמו אצל יונקים אחרים יוצרים שינויים גופניים והורמונליים. השינויים הללו עשויים לגרום לפוליפים וציסטות שעשויים להביא למצב של דימום, אנמיה ועוד.

דלקות ברחם – כל זיהום שמופיע ברחם עלול להוות סכנת מוות.

היריון מדומה – הארנבת מתחילה להתכונן להמלטה, הופכת לאגרסיבית ומייצרת חלב. על ידי עיקור ניתן למנוע לחלוטין את הבעיה.

מחלות בעטינים – ציסטות בעטינים עלולות להתפתח אצל ארנבות לא מעוקרות. זה מצב שגורם לארנבת לכאב גדול. בנוסף, ארנבות בנות יותר משנתיים עלולות לחלות בסרטן העטינים ולעתים גם בסרטן הרחם במקביל.

זכרים:

דלקת באשכים – הסרת האשכים בסירוס מונעת בעיה זו לחלוטין.

בעיות התנהגות כמו סימון טריטוריה, אגרסיביות ורצון לנהל קרבות – אלה בעיות שניתן לפתור כשהסירוס מבצע כשהארנב עוד צעיר. מומלץ לעשות זאת שכן תוקפנות עשויה להתפתח גם לתוקפנות כלפי המטפלים וכלפי בני אדם באופן כללי.

ריח שתן חריף – אצל ארנבים לא מסורסים ריח השתן הוא בעל ניחוח חריף מאוד והסירוס מחליש אותו משמעותית.

לסיכום: עיקור וסירוס הכרכיים לגידול ארנבים בריאים. זו פעולה כירורגית פשוטה שכמעט לא כרוכה בסיבוכים והיא מומלצת למען בריאותו של הארנב או הארנבת שלכם ולמען השקט הנפשי שלו/ה ושלכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *