יוני 13, 2024

לקות ראייה מסוג עין עצלה (המכונה בעגה המקצועית "אמבליופיה") מוכרת ונפוצה יחסית בעולם, בקרב מבוגרים וילדים כאחד. לרוב, בקרב מטופלים מבוגרים מדובר בעין עצלה אשר לא טופלה כראוי בילדות. מהם הגורמים לעין עצלה בילדות ובקרב מבוגרים? כיצד ניתן לטפל בלקות ראייה זו והאם הטיפול רלבנטי גם למטופלים שכבר אינם ילדים?

גורמים לעין עצלה אצל מבוגרים וילדים ותסמינים נפוצים

על מנת להבין את הגורמים לעין עצלה, כמו גם את דרכי הטיפול הפוטנציאליות, חשוב להבין קודם במה בדיוק מדובר. עין עצלה הוא מצב בו העין עצמה ומנגנון הראייה שלה מתפקדים בצורה תקינה לחלוטין, אך המוח אינו מפרש כראוי את האותות המגיעים מעין זו, מסיבה זו או אחרת. לכן, "בוחר" המוח להשתמש יותר בקלט המגיע מהעין השנייה, מה שמחמיר כמובן את המצב של העין ה"בעייתית", וגורם לראייה שלה להתדרדר עוד ועוד. במקרים רבים המצב מגיע לחוסר ראייה מוחלט בעין זו כבר בגילאי הילדות, והמוח מפצה על כך באמצעות הסתמכות מלאה כאמור על העין השנייה. מאחר ואותו "פיצוי" של המוח נעשה בצורה טובה כל כך, במקרים רבים קשה לזהות ולאבחן את הבעיה בגילאי הילדות, ואלו הם בדיוק הגילאים בהם עוד ניתן לטפל בקלות יחסית במצב, ולהחזיר את העין לתפקוד תקני.

כך, מגיעים אנשים רבים לבגרות ולגילאים מתקדמים עם עין עצלה – מצב אשר החל בילדות, לא טופל בצורה מספקת בשנים הראשונות ונותר עם המטופל עד הגיעו לבגרות. מבוגרים הסובלים מעין עצלה עשויים לסבול מתסמינים כגון היתקלות בחפצים מצד אחד (הצד של הראייה המשובשת), פזילה ו/או ראייה כפולה, בעיות בתפיסת העומק וכיוצ"ב.

טיפול בעין עצלה אצל מבוגרים

הטיפולים היעילים והפשוטים ביותר בעין עצלה זמינים כאמור בגילאים מוקדמים כמה שיותר, לפני שהמוח מסיים את התפתחותו. בגילאים צעירים ניתן לטפל בעין עצלה באמצעים פשוטים יחסית דוגמת שימוש ברטייה, משקפיים ייעודיים למצבים אלו, טיפות מיוחדות ובמצבים מסוימים אף ניתוח קטן. אך כל זה כאמור פחות רלבנטי למבוגרים אשר (עדיין) סובלים מעין עצלה.

כיום, בזכות הטכנולוגיה המתקדמת והפיתוחים המהירים והמתמידים בטכנולוגיה הרפואית, מוצע גם טיפול לעין עצלה בקרב מבוגרים. מדובר על טיפול חדשני ומתקדם במסגרתו נעשה שימוש בתוכנת מחשב ייעודית אשר ממש מאמנת את המוח לקלוט ולעבד בהצלחה קלטים המגיעים אליו מהעין העצלה. המטופלים מבצעים פעמיים בשבוע אימונים הכוללים גירוי מוחי מהסוג הרצוי, באמצעות תרגילים המבוצעים בחדר חשוך עם מסך מחשב, במרחק של כמה מטרים מהמסך עצמו. המחשב אוסף את הנתונים המתקבלים מהאימון ומעביר אותם לעיבוד נתונים מתקדם במחשב של החברה. הפידבק מאפשר לבצע מעקב קרוב אחר הטיפול, לקבוע ולהכווין את המשך הטיפול בהתאם לתוצאות המתקבלות.

שיטה זו מצליחה לסייע לאחוז גבוה ביותר מבין המטופלים המבוגרים הסובלים מעין עצלה (מעל לשמונים אחוזי הצלחה במטופלים בגילאים 9 עד 55). במידה ומצב זה רלבנטי גם עבורכם, מומלץ ביותר ליצור קשר לקבלת פרטים נוספים בנוגע לטיפול החדשני והאפקטיבי כל כך בעין עצלה אצל מבוגרים.

אופטיקה בנתניה – אופטיקה יפעת

אופטיקה יפעת, הממוקמת בשכונת רמת פולג, מעניקה שירות מקצועי ללקוחותיה המגיעים מכל רחבי העיר נתניה ואזור השרון – מחדרה ועד הרצליה. המיקום של אופטיקה יפעת בשכונת רמת פולג, מאפשר גישה נוחה ומהירה למגיעים מכביש החוף. כאופטומטריסטית מוערכת עובדת יפעת עם ובמקביל לרופאי עיניים מוכרים.

אופטיקה יפעת אופטומטריסטית מוסמכת בנתניה מומחית במתן פתרונות ראייה מתקדמים טיפול בקרטוקונוס, טיפול באסטיגמציה, התאמת עדשות מולטיפוקל, עדשות צילינדר, התאמת עדשות סקלרליות , מתן פתרונות לראייה דו עינית ועוד.

לפרטים ולזימון תור התקשרו אלינו לטלפון מספר: 052-8212615 או בקרו באתר האינטרנט שלנו בכתובת: https://opticaifat.co.il/.

תמונה – depositphotos

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *