יולי 22, 2024

בעבר, נחשב סרטן הדם לאחד מהמסוכנים ביותר ועם סיכויי ההחלמה מוגבלים מאוד. פיתוחים רפואיים רבים התרחשו בעשורים האחרונים וכיום, טווח האפשרויות של חולים הוא רחב מתמיד.

ישנם מגוון טיפולים שונים לסרטן הדם. הטיפול שהרופאים ימליצו עליו יהיה תלוי בסוג הסרטן שיש לך, בנסיבותיך הבריאותיות וברצונות שלך. כאן, נסקור את שלל הטיפולים שזמינים כיום לסרטן זה, על כל סוגיו ושלביו.

זיהוי הטיפול המתאים לסרטן הדם עשוי לקחת זמן

לא רבים יודעים זאת, אך חלק מהאנשים עם סרטן הדם אינם זקוקים לטיפול מידי וחלקם אף לא יהיו זקוקים לו אף פעם. סוגים שונים של הסרטן מתפשטים לאט מאוד ולעתים אינם מתקדמים כלל. במקרים כאלו, סביר מאוד להניח שהרופא ימליץ לחכות.

כמובן שנהיה במעקב עם בדיקות פיזיולוגיות ובדיקות דם קבועות לאורך כל התקופה, אך סביר להניח שבמצבים אלו עוד לא נקבל טיפול פעיל.

חשוב להדגיש, גישה זו ממש לא אומרת שלסרטן אין טיפול, אלא רק שכרגע אין כל יתרון בטיפול מידי וניתן לבחון את האפשרויות בקור רוח ובאופן מחושב. אם הסרטן אינו גורם לתסמינים מטרידים, גישה זו מאפשרת גם להימנע מתופעות הלוואי של טיפולי הסרטן ולהתחיל בהם רק כשבאמת זקוקים להם.

כימותרפיה

מדובר בטיפול מונע חשוב שנועד להרוג תאים סרטניים ולעכב את התפתחות המחלה. כימותרפיה ניתנת לעתים קרובות ישירות לווריד. התרופות יכולות להסתובב בגוף בזרם הדם ולהרוג את התאים הסרטניים.

בדרך כלל, הכימותרפיה ניתנת באינפוזיה. התהליך עשויה לקחת כמה שעות ולפעמים יותר מיום. לעתים קרובות, הטיפול נעשה במרפאת חוץ. משמעות הדבר היא שניתן לאחר מכן לחזור הביתה ולרוב לא יידרש אשפוז.

כימותרפיה ניתנת לרוב בסבבים וביניהם תקופות מנוחה ללא טיפול. למשל, כימותרפיה פעם ביום במשך חמישה ימים ואז שלושה שבועות ללא טיפול. זהו סבב אחד. מספר הסבב שיידרשו תלויים בסוג סרטן הדם ובתרופות שנרשמו לך.

על אף שכימותרפיה יכולה להרוג תאים סרטניים, היא גם פוגעת בתאים בריאים בגוף שלך. זה מה שגורם לתופעות הלוואי של הכימותרפיה שכוללות בין השאר גם נשירת שיער.

אימונותרפיה

אימונותרפיה היא דרך לטיפול בסרטן המשתמשת במערכת החיסונית שלך כדי לתקוף את הסרטן. כל טיפול בסרטן שרותם את מערכת החיסון כדי לעזור לה לעבוד יכול להיות מסווג כאימונותרפיה.

ישנן מספר תרופות אימונותרפיות הפועלות על ידי הפעלת מערכת החיסון של הגוף שלך למצוא ולהרוג תאים סרטניים. התרופה מתחברת לתא סרטני, מה שמקל על המערכת החיסונית שלך לאתר אותו ולזהות אותו כאיום.

בשלב הזה, מערכת החיסון תתקוף את התא הסרטני. דוגמה לאימונותרפיה מתקדמת היא טיפול ב-CAR-T, שבו תאי ה-T שלך (תאי דם לבנים הנלחמים בדרך כלל בזיהום בגוף) עוברים שינוי גנטי כדי להגביר את יכולתם לאתר ולחסל תאים סרטניים.

השתלת מח עצם או תאי גזע

בתהליך זה מוחלפים תאי הגזע מייצרי הדם בגופך לתאי גזע חדשים ובריאים. תאי גזע הם תאים בשלב התפתחות מוקדם, מהם מתחילת צמיחת כל הרקמות בגוף, כשאנו עוד עוברים.

הסרט משבש את התפתחות תאי הדם שלך והופך אותם לסרטניים. קבלת תרומת מח עצם להשתלה יכולה להוות טיפול לסוגי סרטן מסוימים בדם. התאים הסרטניים יחוסלו בכימותרפיה והרקמה הבריאה תייצר תאים חדשים ובריאים.

ניתן לקבל תרומת מח עצם על ידי איסוף מדם היקפי, או קצירת הרקמה ישירות מהעצם בניתוח. כיום יותר מתמיד, הטכנולוגיות הרפואיות מאפשרות לאסוף את רוב התרומות הנדרשות בשיטה הראשונה.

תהליך זה, שהינו פחות פולשני, מאפשר ליותר תורמים מתמיד להשתתף בפרויקט איסוף הרקמות החשוב הזה. מדובר כיום באחד מהטיפולים היעילים ביותר והמודעות לחשיבות התרומה רק עולה.

קרדיט תמונה: FREEPIK

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *