אפריל 16, 2024

תחילה, חשוב לנו לציין כי הפלה טבעית היא למעשה מצב בו ההריון מפסיק להתפתח בצורה טבעית, או מצב בו ההריון לא התפתח מלכתחילה או לחילופין מצב בו הדופק של העובר פסק בשלב כזה או אחר. יש לזכור כי קיימים מספר מצבים רפואיים אשר נכללים תחת הגדרת ההפלה הטבעית, בין אם מדובר על היריון כימי, ביצית ריקה וכיוצא בכך.

במצבים כאלה, במידה וההפלה תתרחש עד שבוע ה-12 להריון, הרי שמדובר על הפלה שנחשבת בתור "הפלה מוקדמת". זאת בעת בה הפלות המתרחשות בין השבוע ה-12 לבין השבוע ה-23 הן הפלות מאוחרות. במטרה לעשות לכם סדר בכל הבלאגן, ריכזנו עבורכם למאמר הבא את כל המידע שצריך לדעת על הפלה טבעית.

כיצד ניתן להבחין כי אכן מדובר בהפלה טבעית?

הפלה טבעית, בשונה ממצבים של הפלות חוזרות וכיוצא בכך, היא הפלה אשר באה לידי ביטוי בהפרשה דמית קלה ולעיתים אף כבדה, אשר בחלק מהמקרים מתלווה אל התכווצויות או לחילופין הפקה בתחושות ההיריון השונות. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי בחלק מהמקרים האישה לא מרכישה דבר ורק בעת בדיקת המעקב השגרתית מתגלה חוסר בקרב הדופק העוברי.

בעת בה אנו מדברים על צורת סיום ההיריון בתהליך ההפלה הטבעית, עליכם לזכור כי הרוב המוחלט של ההפלות הטבעיות קורות במהלך השלבים המוקדים יותר של ההיריון, בעוד כי במידה וההפלה מתרחשת בעת בה עדיין אין רקמה עוברית או לחילופין רמה עוברית קטנה, הרי שניתן לסיים את תהליך ההיריון באמצעות תיפול תרופתי.

אולם, במידה וההפלה מתרחשת במועד מאוחד יותר בעת בה ישנו עובר ברחם, הרי שקיים צורך בביצוע הפלה כירורגית אשר מתלווה אל הרדמה כללית. מדובר למעשה על תהליך בו מתבצעת שאיבה של כלל התוכן ההריוני מאזור הרחם של האישה.

שורה תחתונה

בתום ההפלה, חשוב לוודא באמצעות בדיקת אולטרסאונד כי הרחם אכן ריק מתוכן הריוני, במטרה להימנע משאריות הריוניות ברחם. כאשר אנו מדברים על נשים עם סוג דם שלילי, הרי שישנו צורך בחיסון אנטי די במטרה למנוע התפתחות של נוגדנים אשר עלולים להוביל לנזק ישיר במהלך הריון עתידי נוסף.

בתוך פרק זמן של כשבועיים לאחר ניקוי הרחם, על האישה להגיע אל רופא נשים לביקורת במטרה לוודא כי הרחם נקי מכלל חלקי ההיריון השונים – ובמידה ויתגלה כי הרחם לא נקי לחלוטין, על האישה לפנות לביצוע היסטרוסקופיה ניתוחית אשר מתלווה אל הרדמה כללית.

נוסף על כך, חשוב לציין כי במרבית המקרים ניתן להיכנס להריון חוזר לאחר ההפלה ללא שום בעיה אך עם העובדה כי ההשלכות הפיזיות של ההפלה אינן גדולות, הרי שלא פעם הפגיעה הנפשית עשויה להיות כואבת.

קרדיט תמונה: FREEPIK

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *