נובמבר 29, 2023

עם בוא הסתיו והירידה בטמפרטורות, לא רק ארון הבגדים שלנו משתנה אלא גם התזונה, שלפי הרפואה הסינית נדרשת להיות לא קרה ולא חמה מידי, ולשלב מנות אוכל טריות ומבושלות. בכדי לשמור על תזונה נכונה בעונת השלכת, לפניכם כמה דוגמאות של מאכלים ממומלצים לתקופה זו, מהכנת מרק עוף ועד סלט ירקות.

מרק עוף טרי לחיזוק מערכת החיסון

בסתיו ניתן בהחלט להתחיל בעונת המרקים, שבראשם צועד בגאון מרק העוף העשוי בבסיסו מנתחי עוף טרי, בצל, גזר ופטרוזיליה. מרק זה נחשב לתרופת סבתא שכולם אוכלים כשסובלים מהתקררות או שפעת, וכדאי גם לאכלו בכדי למנוע מחלות אלו בהיותו תורם לחיזוק מערכת החיסון.

העוף שבמרק מכיל חומצת אמינו מסוג ציסטאין שמשתחררת בעת הבישול לתוך נוזלי המרק. מדובר בחומצת אמינו המפרקת חלבונים שמצטברים ברירית של הריאות, וכן היא מעודדת הוצאה של עודפי ליחה, לצד קבלת מנה מכובדת של חלבונים. יחד עם זאת, בכדי לזכות ביתרונות של מרק עוף, חשוב לבחור עוף טרי ובריא בסימון ירוק שאין בו הורמונים או אנטיביוטיקה.

 לא רק מרק עוף

מלבד מרק עוף, בעונת הסתיו טוב לאכול כל סוג של מרק שיש בו שפע של ירקות. ואם אתם חושבים שמינרלים וויטמינים שיש בירקות נאבדים בתהליך החימום, דעו כי אין זה נכון, ולמעשה יש סוגי מינרלים וויטמינים שרמת הספיגה שלהם משתפרת עקב פעולת החימום, כמו ויטמין A. בנוסף, ערכי התזונה של הירקות עוברים גם למי המרק עצמו.

לכל ירק במרק יש תכונות ואיכויות משלו. למשל גזר מבושל מכיל כמות גבוהה של בטא קרוטן החיוני למערכת החיסון, לצד כמות נאה של זרחן וסיבי תזונה. כמו כן תפוח אדמה מעניק לגוף כמות מכובדת של אשלגן, ואילו הבצל במרק מספק לגוף כמות מכובדת של אשלגן, מגנזיום וזרחן. פטרוזיליה מבושלת מספקת רמה גבוהה של סיבי תזונה ויש בה שפע של ויטמין K החשוב למערכת הדם ולבניית עצמות.

להרבות באכילת ירקות ופירות טריים

לצד מנות מבושלות חשוב גם שלב בתזונת הסתיו מגוון של פירות וירקות עונה טריים וכמו בקיץ להמשיך לאכול סלט ירקות טרי מידי יום. למשל בעונת הסתיו כדאי להרבות באכילת רימונים שיש בהם שפע של נוגדי חמצון וויטמין סי הנחשב למעולה למערכת כלי הדם. כמו כן בעונה זו כדאי לשלב בסלט אבוקדו שתורם לכולסטרול הטוב ושיש בו שפע של סיבי תזונה, עם כמות גדולה של אשלגן וכמות קטנה של נתרן, לצד סוגים שונים של חומצות אמינו, ויטמינים ומינרלים.

קרדיט תמונה FREEPIK

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *